TeleMiracle releases list of performers

TeleMiralce has announced the talent that will be featured on TeleMiracle 46.

The 20-hour telethon will take place March 5 and 6 and will feature 71 Saskatchewan performers, representing 24 different communities.

The Saskatchewan performers will be featured throughout all segments of the telethon, including the “Countdown to TeleMiracle” pre-show, the Main Show and the Overnight segment.

“TeleMiracle is rooted in Saskatchewan and nothing shows that more than our incredible Saskatchewan Talent,” says TeleMiracle 46 Chair Steve Kirwan. More than 100 acts from across the province were auditioned for this year and performers were chosen to represent a wide variety of communities across Saskatchewan.

Countdown to TeleMiracle Pre-Show

  • Amphora, Vanscoy
  • Belle Diabolique, Kindersley
  • Brittnee Prettyshield, Moose Jaw
  • Colby Nargang, Regina
  • Gregoire Fortin, Saskatoon
  • Hank Fabulous, Avonlea
  • Jeff Arndt, North Battleford
  • Josh (John) Hamm, Martensville
  • Karissa Hoffart, Lumsden
  • Nevaeh Pelzer, Regina
  • Samantha Molle, SaskatoonUklectic Fred, Saskatoon

Overnight Bands

  • Afterglow, Battleford
  • Gypsy Moonbird, Battleford
  • It’s Too Late Baby, Saskatoon
  • Putt Putt’s Garage, Borden
  • Saskatoon’s Legendary Rhythm & Blues REVUE, Saskatoon
  • The Matt Remenda Ensemble, Saskatoon

Main Show

  • Alissa Nimchuk, Simpson
  • A-List Dance & Acrobatics, Humboldt
  • Ann-Marie Rouault-Chedid, Moose Jaw
  • Birch Hills Dance Centre (2 groups of dancers), Birch Hills
  • Blakey Saskatchewan, Regina
  • Brad & Ashley Brown, Sedley
  • Bradley James, Regina
  • Brynn Cole, Saskatoon
  • Charley Anderson-Reid, Dalmeny
  • Core Dynamics Pilates & Dance (2 groups), Lloydminster
  • Dara Schindelka, Regina
  • Darcie Keith, Regina
  • Dave Alcalde, Weyburn
  • Elizabeth Thomas, Regina
  • Ellie Murray, Melfort
  • For the Love of Country, Arborfield
  • Hana Grace, Humboldt
  • Hawkley Dereniwski, Warman
  • Isabelle Mercier, Saskatoon
  • Jah Ari, North Battleford
  • James Betts, Melville
  • Jayneika Bull, Cut Knife
  • Jenn Haas, Yorkton
  • Jivin’ Jackie & Big Baby T, North Battleford
  • Jordan Engstrom, Assiniboia
  • Jus Rite, Regina
  • K. G. Harmonie German Dancers, Regina
  • Kateryna Grace Tokarska, Saskatoon
  • Kolos Multicultural Dance School, Regina
  • Laurice Rein Porol, Kennedy
  • Living Skies Irish Dance, Regina
  • Londyn Beliveau, Rockglen
  • Martina, Saskatoon
  • Maurice Villeneuve, Prince Albert
  • Michel Dey, Regina
  • Mike and Darcy, Prince Albert
  • Natya Sudha Dance Group, Regina
  • Oakley Hamoline, Saskatoon
  • Performing Arts Warehouse, Prince Albert
  • Piyesiw Awasis School Drum and Dance Troup, Turtleford
  • Regina Highland Dance Association, Regina
  • Regina Malayali Association, Regina
  • Rhythm of Life, Swift Current
  • Sarah Constant, Prince Albert
  • Sheila Roszell, Regina
  • St. Michael’s School Choir, Yorkton
  • Tara Leatherdale, Warman
  • Tavria School of Ukrainian Dance, Regina
  • The Mini Express and the Expressions, Regina
  • Ullim, Regina
  • Velours, Saskatoon
  • Young Africa Dancer Group Light, Regina
  • Zipporah, Meadow Lake

More from Play92